ShadowDog
Forum Dogs
Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Lubartów
|
Wysłany: Nie 17:05, 07 Sty 2007 Temat postu: Kot Tajski (stary typ syjama) |
|
|
KOT TAJSKI
Pochodzenie:
W miarę jak głowa "nowożytnego" kota syjamskiego stawała się coraz węższa, a jego tułów coraz chudszy, amerykańscy hodowcy postanowili odtworzyć starą rasę kotów, które żyły w XIX wieku. Dość szybko udało im się osiągnąć zamierzony cel, krzyżując europejskiego kota krótkowłosego z kotem tankijskim. W roku 1990 kot tajski został oficjalnie uznany w USA, a następnie w Europie.
Wygląd:
Jest to kot średniej wielkości, o masywnej budowie, lecz eleganckim wyglądzie. Ma on okrągłą głowę, a klatka piersiowa i policzki są wyraźnie zaznaczone. Kot tajski ma uszy średniej wielkości, szerokie u nasady i lekko zawinięte do środka. Są one rozmieszczone lekko z boku głowy. Typowy tajski wygląd bierze się z kształtu oczu, które u góry są migdałowe, zaś na dole okrągłe. Powinny mieć one barwę mocno ciemnoniebieską. Nieco dłuższe kończyny tylne nadają grzbietowi charakterystyczne wygięcie. Długość i struktura mięśniowa kończyn powinny być proporcjonalne do reszty ciała.
Typ futra: Krótkowłosy
Kraj pochodzenia: USA
Wielkość: Średni
Pielęgnacja: Mało wymagający, należy szczotkować i czesać grzebieniem raz w tygodniu
Charakter Umiarkowany temperament, spokojny, nieustraszony
(Choc kot tajski jest odrębną rasą, (starym typem kota syjamskiego) to myli się go często z nowo powstałym syjamem, oraz z kotem tonkijskim. Jest jednak znacznie łatwiejszy w wychowaniu od innych podobnych ras.)
Wielkość: średnia, 3-5 kg., dobrze umięśniony.
Głowa: kształt okrągły, w przeciwieństwie do rasy kotów syjamskich o głowach trójkątnych, klinowatych.
Oczy: w kolorze intensywnym niebieskim, jasny, bladoniebieski kolor oczu jest dla tej rasy wadą, wykluczającą kota z hodowli. Oczy są rozstawione szerzej niż u pokrewnej rasy Syjamów
Nos: z profilu tworzy linię wypukłą.
Uszy: średniej wielkości.
Futro: delikatne i jedwabiste
Kolor: ciało w kolorze kremowym, beżowym o różnych oznaczeniach kolorystycznych, występujących na głowie uszach, kończynach i ogonie. Najpopularniejsze to Seal-point. Poza nimi występują również odmiany kolorystyczne takie jak: blue-point, red-point, chocolate-point czy lilac. Każdy z tych kolorów może występować w wersji prążkowanej (tzw. tabby). Wybarwienie kotów tajskich zmienia się w ciągu roku. W lecie staje się jaśniejsze, podczas gdy zimą ciemnieje. Małe kociaki rodzą się zawsze białe, a ich oznaczenia wybarwiają się stopniowo.
Charakter: znacznie spokojniejsze niż Syjamy. Są bardzo towarzyskie i przyjacielskie. Obcych trzymają na dystans, choć to nie jest regułą. Łatwo przyzwyczajają się do innych domowników, także zwierzęcych
***********
Na pytania dotyczące kotów tonkijskich odpowiada Barbara Parzyszek.
Hodowla PUSZEK
1. Do jakiej kategorii /grupy zaliczamy koty tajskie i jakie są jej charakterystyczne cechy?
Koty tajskie to 13 kategoria wystawowa. W latach 50-tych, zwierzę, które dziś określamy nazwą kota tajskiego, był kotem syjamskim. Z biegiem lat wzorzec rasy kotów syjamskich zmieniał się. Koty stały się smuklejsze, z bliżej umieszczonymi oczami i o bardziej klinowatym kształcie czaszki. Wzorzec rasy ustalony został w Stanach Zjednoczonych i od 1990 r. obowiązuje także w Niemczech, na podstawie zatwierdzenia przez WCF. Decyzje te uznały też niektóre niezależne związki. W Polsce nazwa ta jeszcze się nie upowszechniła. Idealny kot tajski jest średniej wielkości, raczej masywny, lecz zarazem elegancki w ruchu. Ma harmonijne proporcje ciała i okrągławe kształty. Jest silnie umięśniony. Oczy kota powinny być intensywnie ciemnoniebieskie o migdałowym kształcie. Mają krótki włos i słabo linieją. Koty tajskie nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
2. Komu można polecić kota tajskiego?
Koty tej rasy są bardzo zwinne, ruchliwe i ciekawskie. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Są odważne, towarzyskie i przyjacielskie, ale obcych trzymają na dystans. Nie jest to jednak regułą, gdyż łatwo przyzwyczajają się do innych domowników, także zwierzęcych. Kota tajskiego można polecić każdemu miłośnikowi kotów, nawet osobom zapracowanym i niedoświadczonym w tej rasie. Koty te są bardzo inteligentne i nie sprawiają wiekszych problemów. Jeśli domownik nie ma czasu zając się kotem to kot sam "zajmie się sobą" albo po prostu pójdzie spac. Uwielbiają ludzi, i za każdym razem gdy pan/i będzie wracac do domu już przy wejsciu czekac będzie kot.
3. W jaki sposób powinien postępować właściciel, aby jak najlepiej korzystać z możliwości tej rasy?
Należy okazywać mu dużo zainteresowania. Wygospodarować trochę czasu w ciągu dnia na zabawę. Lubią pieszczoty i kiedy mają na nią ochotę, same przyjdą i wejdą na ręce. Jeśli jesteśmy zapracowani, należałoby rozważyć przyjęcie do domu dwóch kotków.
4. Czy koty tej rasy mają specjalne wymagania żywieniowe?
Koty tajskie nie należą do grupy kotów wybrednych, jednak powinny dostawać karmę prawidłowo zbilansowaną. Miałam niemiłe doświadczenia ze stosowaniem karm słabszej jakości. Futerko moich ulubieńców stało się matowe, kotki niechętnie przeprowadzały poranną toaletę, a ich oczka były zaropiałe. Poradzono mi stosowanie karmy opartej na bazie łososia i ryżu, która jest lekko strawna i bogata w składniki wpływające na poprawę stanu okrywy włosowej. Gdy zaczęłam stosować taki pokarm, z każdym dniem włos stawał się bardziej błyszczący i miękki. Kotom tajskim raz na jakiś czas należy urozmaicać dietę, podając im smakowite przekąski z puszeczek.
*******
(GIC Terra z hodowli Kicia*PL)
Post został pochwalony 0 razy
|
|