AsiaGolden |
Wysłany: Czw 22:04, 20 Lip 2006 Temat postu: Shar - pei |
|
Wzorzec nr 309
Pochodzenie: Chiny (Kanton) Patronat: Hong Kong
Data publikacji obowiązującego wzorca: 25.01.1994 r.
Przeznaczenie: pies myśliwski i stróżujący
Klasyfikacja FCI: Grupa 2, Sekcja 2.1: psy molosowate, Bez prób pracy.
Wygląd ogólny: pies silny i zwarty. Shar Pei oznacza ”skórę z piasku”, co wiąże się z wymogiem, aby skóra była twarda i szorstka, podczas gdy sierść musi być krótka i szczeciniasta. W okresie szczenięcym na ciele występują liczne zmarszczki. U psa dorosłego wyraźne fałdy mogą występować jedynie na głowie i kłębie. Sylwetka kwadratowa (długość tułowia prawie równa wysokości w kłębie; suki mogą mieć być nieco dłuższe). Stosunek długości kufy do długości mózgoczaszki - 1 :1.
Zachowanie - temperament: aktywny i ruchliwy. Opanowany, niezależny, lojalny i uczuciowy w stosunku do ludzi.
Głowa:
Mózgoczaszka: czaszka okrągła i duża u podstawy, ale płaska i szeroka z przodu.
Przełom czołowy: umiarkowany.
Zmarszczki: muszą być widoczne, ale niedopuszczalne jest, by powodowały jakiekolwiek podrażnienia oczu.
Nos: duży i szeroki. Preferowany jest kolor czarny, jaśniejsze kolory dopuszczalne tylko u psów jaśniej umaszczonych.
Kufa: umiarkowanie długa, szeroka koło oczu, ale lekko zwężająca się w kierunku nosa. Preferowany czarno-niebieskawy język; różowy i w plamy dopuszczalny tylko u jaśniej omaszczonych psów, np. jasnopłowych lub kremowych.
Szczęki silne.
Kształt kufy, oglądany z góry, powinien przypominać zaokrąglony dach (tzw. dachówkowa kufa) lub pysk ropuchy. Oba te kształty umożliwiają psu mocny chwyt.
Zęby: doskonały, regularny i kompletny zgryz nożycowy.
Oczy: średniej wielkości, w kształcie migdała tak ciemne, jak to tylko możliwe. Jasne oczy są niedopuszczalne. W żaden sposób nie mogą być drażnione przez otaczającą skórę, fałdy, sierść. Niedopuszczalne są jakiekolwiek oznaki podrażnienia gałki ocznej.
Uszy: małe, grube, w kształcie trójkąta, delikatnie zaokrąglone na końcach; skierowane ku przodowi, w kierunku oczu; przylegające do czaszki. Podniesione i stojące uszy są dopuszczalne, ale mniej pożądane.
Szyja: silna, muskularna, z niewielką ilością luźnej skóry wokół. Nadmiar skóry niepożądany.
Tułów: Nadmierna skóra na ciele u dorosłych psów jest jak najbardziej niepożądana.
Kłąb: delikatna fałda skóry na kłębie.
Grzbiet: bardzo mocny i prosty, z bardzo mocnymi kośćmi.
Klatka piersiowa: szeroka i głęboka.
Ogon: jest kilka rodzajów ogona, ale najpopularniejszy jest ogon zakręcony lub zawinięty. Ogon zawsze wysoko osadzony.
Kończyny przednie: muskularne, o dobrej kości. Staw nadgarstkowy i śródręcze lekko pochylające się, mocne i elastyczne.
Tylne: mocne, muskularne, umiarkowanie kątowane.
Łapy: umiarkowanej wielkości, ścisłe, z dobrze wysklepionymi palcami.
Ruch: swobodny, zrównoważony, energiczny.
Szata
Sierść: krótka, twarda, szczeciniasta i możliwe najbardziej prosta, bez podszerstka. Nie może być dłuższa niż 2,5 cm (wszelkie trymowanie niedopuszczalne).
Maść: głęboki czarny kolor, błękitnoczarny, czarny z odcieniem rdzawego brązu, rudy, płowy. Kremowy jest akceptowany, ale mniej pożądany.
Wielkość i waga:
Wysokość w kłębie: 48-58,5 cm (19-23 cali).
Waga: 20-32,5 kg (40-65 funtów).
Wady:
Głowa: nadmiernie ciężka
Kufa: przerośnięte wargi, mogące utrudniać gryzienie.
Zęby: przodozgryz lub tyłozgryz
Oczy: entropiom, ektropium.
Uszy: duże, opadające po bokach głowy i nie skierowane w stronę oczu.
Grzbiet: łukowaty grzbiet, nisko osadzony zad. Nadmierne zmarszczki na grzbiecie, przednich i tylnych kończynach u dorosłych psów.
Ogon: opuszczony ogon.
Łapy: ukośne.
Sierść: sierść o długości ponad 2,5 cm.
Maść: łączone kolory czarnego i brązu (czarno-podpalana), sierść w plamy.
Shar pei w pigułce
Pies ten, zanim został ulubieńcem snobów i modnisiów, w dawnych Chinach spełniał wiele funkcji użytkowych.
OPIS
Szeroki pysk
Duża głowa, w porównaniu z tułowiem
Niewielkie, załamane w kierunku oczu, uszy osadzone bardzo wysoko
Czarny lub borówkowy język
Obfite, liczne fałdy luźnej skóry
Wysokość w kłębie: 44 do 51 cm
Waga: między 20 a 32,5 kg
Przeciętna długość życia: 12 do 14 lat
Gdy shar pei niebezpiecznie i nieuchronnie zbliżał się do granicy wyginięcia, rozległo się wołanie o pomoc – dwaj Chińczycy z Hongkongu opublikowali list w amerykańskim piśmie „Dogs".
Co znaczy shar pei?
Shar Pei po chińsku oznacza 'skórę rekina', 'skórę z piasku' lub 'papier ścierny'. Skąd takie nazwy dla psa, który przecież jest dość miękki? Ten, kto go choć raz pogłaszcze, ten nie będzie miał żadnych wątpliwości..
Od włóczęgi do świątyni
Shar pei znany jest od wielu setek lat, o czym świadczyć mogą choćby rzeźby z piaskowca pochodzące z czasów dynastii Han (206 pne – 220 ne). W owych czasach nie był to jednak pies luksusowy, a raczej bezdomny włóczęga, który dopiero później stał się szanowanym strażnikiem świątyń. Był także używany jako pies myśliwski, przede wszystkim do polowania na dziki, gdzie mógł wykazać się swą zwinnością i wyjątkowo dobrym węchem. Psom polującym – na znak szlachectwa – przycinano uszy.
Pies bojowy
Parę stuleci później shar pei stal się psem do walk, do czego predestynowały go jego cechy fizyczne – średnie rozmiary (gdyby był cięższy, to stracił by wiele na zwrotności i zwinności), mocne szczęki z silnymi zębami, wiele luźnej skóry, co utrudniało przeciwnikowi schwycenie psa, bardzo krótkie uszy, za które ciężko było schwycić i do tego wysoko osadzony ogon, także niełatwy do złapania.
Pies jako 'obiekt luksusu'
Wraz z nadejściem komunistów shar pei utracił swój prestiż i przez nowych władców w Pekinie uznany został za 'zbyteczny i dekadencki obiekt luksusu', co było jednoznaczne z wydaniem nań wyroku śmierci. W efekcie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku żyło raptem kilkadziesiąt psów – tych, które wywiezione zostały z komunistycznych Chin do Hongkongu. Tam dwaj przejęci losem shar peia dwaj kynolodzy opublikowali w amerykańskim pismie „Dogs" rozpaczliwy apel o pomoc w zachowaniu rasy. Artykuł ten spotkał sie z niewiarygodnym odzewem – pismo otrzymało ze wszystkich zakątków USA listy z gotowością pomocy i ponad 200 zamówień na szczenięta! Autorzy artykułu rozpoczęli wędrówkę po chińskich wsiach w poszukiwaniu shar peiów, które jeszcze przeżyły, i przekazywali je kynologom w USA. W końcu lat siedemdziesiątych XX wieku shar pei uchodził za najrzadszego psa na świecie - dziś jest jednym z popularniejszych w psów, także i w Polsce, głównie z racji swego ekscentrycznego wyglądu.
CHARAKTER
Niepowtarzalny pies, godzien uczucia i bardzo przywiązany do właściciela.
Plusy:
Inteligentny
Spokojny
Wyjątkowo wierny
Posłuszny
Łatwo przystosowuje się do warunków
Idealny stróż
Minusy
Zaborczy
Bywa wyniosły
Doskonale czuje się w swych fałdach!
To naprawdę niezwykłe zjawisko! Jednocześnie pies ten jest bardzo posłuszny, a zarazem ma w sobie jakąś mistyczną moc – krótko mówiąc, shar pei jest na pozór pluszową przytulanką, która silnie przywiązuje się do swego pana czy pani. Zamknięty w kojcu będzie szczekał, wył, aż w końcu podejmie głodówkę, gdyż jego miejsce jest tylko w domu, u boku swego pana. Podejmowane od kilkunastu lat próby trzymania go w kojcu dały, niestety, efekty – współczesne shar peie niewiele maja zalet charakteru swych nie tak odległych przodków.
Mały filozof
Ponieważ shar pei jest bardzo przywiązany do właściciela i kocha swój dom, przeto rzadko z niego ucieka, a strzeże domu z przemyślnością i zaangażowaniem prawdziwego zawodowca. Równie dobrze czuje się w mieście, jak i na wsi – jako mieszczuch doskonale dopasowuje się do rytmu dnia całego domu, na wsi natomiast rozkoszuje się przyrodą i lubi spacery i ruch na świeżym powietrzu. Łatwość przystosowywania się to cecha, która bodaj najlepiej oddaje jego charakter.
Dusza romantyczna
Shar pei jest niezmiernie przywiązany do swego właściciela i wprost fizycznie cierpi, gdy jego pan czy pani nie maja dla niego dość czasu i znów muszą go zostawić samego. Psy te wskazane są wyłącznie dla ludzi, którzy mają dużo czasu – pomimo swego bojowego i groźnego wyglądu shar pei jest w głębi duszy bardzo serdeczny i zakochany w swym właścicielu.
Pojętny uczeń
Shar pei to pilny uczeń, jeśli tylko od początku wdrożyć go do nauki i szkolenia, a zarazem od pierwszego dnia w domu pokażemy mu, kto tu rządzi. To, czego choć raz się nauczy, nie zapomni juz nigdy, stąd w postępowaniu z nim niezmiernie ważna jest żelazna konsekwencja. Ale nie stosujmy wobec niego przymusu – bo utracimy jego zaufanie, i to na zawsze.
Uwaga, goście!
Shar pei jest psem bardzo dzielnym, uwielbiającym swego pana i jego rodzinę, a na dodatek posiadającym wyraźne poczucie własności. Obcy ludzie, składający nam wizytę i naruszający spokój niewielkiego grona najbliższej rodziny nie spotkają się z przyjaznym podejściem shar peia ... Dlatego tez wszystkich gościu trzeba koniecznie przedstawić psu i to zanim wejdą do domu! Ta charakterystyczna nieufność czyni z shar peia doskonałego stróża. We właściwym momencie pokaże zęby, ostrzeże potencjalnego włamywacza swym donośnym szczekiem, i czujnie będzie strzegł zarówno swoich ludzi, jak i ich dobytku – nie wahając się przed użyciem zębów, gdy uzna, że sytuacja tego wymaga.
Pies i dziecko
Shar pei to przyjaciel dzieci, którym dobrotliwie zezwala nawet na ciągnięcie go za skórę. Shar pei doskonale odróżnia dzieci od dorosłych – i jeśli maluch sąsiadów sforsuje ogrodzenie naszej działki, by pobawić się z naszymi dziećmi, shar pei przywita go tylko radosnym machaniem zakręconego ogona. Ale gdyby taką próbę podjął dorosły – o, wtedy pies przywitałby go zupełnie inaczej....
Wobec innych psów chce być szefem
Shar pei zachowuje się wobec innych psów bardzo grzecznie – pod warunkiem, że te poddadzą mu się od razu. Wedle testu Campbella (dzięki któremu można na podstawie analizy zachowań psa ocenić jego status w grupie i cechy charakteru z nim związane) shar pei to pies o skrajnie dominującym charakterze, który nie potrafi się podporządkować innemu psu.
Idealny właściciel
Shar pei wymaga koniecznie codziennej porcji ruchu
Chętnie widzi uregulowany i stały program dnia
Należy postępować z nim spokojnie i nie okazywać wobec niego ani nerwowości, ani – tym bardziej – brutalności.
Niezbędna jest żelazna konsekwencja w ocenie postępowania psa: jeśli któregoś dnia zabronicie mu państwo wchodzenia na fotel, to nie możecie mu nazajutrz na to pozwalać.
Należy odwzajemniać przywiązanie, jakie okazuje państwu pies.
ŻYCIE CODZIENNE
Shar pei doskonale dostosowuje się do sytuacji, jest dość niekłopotliwy w pielęgnacji, ale ma spory apetyt...
Co należy wiedzieć:
Można go trzymać w mieszkaniu
Nie jest hałaśliwy
Uwielbia wspólne bieganie z właścicielem
Dość zdrowy
U młodych psów często zdarzają się choroby skórne
Nie jest to pies tani...
Przemiany wojownika
Skoro shar peia przed setkami lat uznano za psa bojowego, to nie miał innego wyjścia, jak zacząć walczyć. Na szczęście, zostało w nim niewiele cech psa bojowego - doskonale dostosował się do nowych warunków życia i dawno juz zapomniał o przeszłości, spędzanej na chińskich arenach.
Jak prawie wszystkim innym psom, także i shar pei lubi ogród, ale będzie także zadowolony, jeśli przyjdzie mu żyć nawet w mieszkaniu w bloku.
Warunki życia
Psy te nigdy nie czynią szkód ani w mieszkaniu, ani w domu z ogródkiem: zwiną się w kłębek i z zatroskana miną będą się przyglądać, jak człowiek oddaje się swym codziennym zajęciom. Nie niecierpliwią się przy tym, a wprost przeciwnie: uwielbiają polegiwać na dywanie i oddawać się głębokim przemyśleniom. Całe szczęście, że krótki włos shar peia nie zostawia wszędzie śladów... Jeśli jednak damy mu znak, że właśnie zbliża się czas wyjścia na spacer, natychmiast zerwie się na równe nogi i przyniesie swą smycz – jak każdy pies uwielbia spacery.
Żywienie
Psy są mięsożerne, a zatem mają stosunkowo duży żołądek i krótki przewód pokarmowy. Shar pei wymaga pokarmu wysokiej jakości, o dość zróżnicowanym składzie, ale nie jest trudniejszy do karmienia niż w zasadzie dowolny inny pies. Uwaga – shar pei uwielbia ryby! Im częściej znajdą się w jadłospisie, tym pies będzie się bardziej cieszył!
Zdrowie
Shar pei ma doprawdy żelazne zdrowie. Młode zwierzęta są jednak często podatne na nużycę, chorobę wywołaną przez pasożyta skórnego, któremu odpowiada środowisko tworzące się w fałdach skóry.
Pielęgnacja
Szata shar peia wymaga specjalnej troski – konieczne jest staranne czyszczenie skóry we wszystkich fałdach. Zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych.
Modny drobiazg?
Shar pei jest dziś nie tylko towarzyszem wielu artystów czy gwiazd estrady, ale także podbił serca wielu miłośników zwierząt, którym zaimponował swym oryginalnym, egzotycznym i szlachetnym wyglądem.
We wspólnym domku
Ponieważ jest wyrozumiały, to doskonale rozumie się z innymi czworonożnymi domownikami. Jeśli jako młody pies pozna kota, to gotów się z nim nawet zaprzyjaźnić! Nie musimy się także bać ani o świnkę morską, ani o chomika, królika czy nawet papużkę: nic im nie grozi, póki shar pei będzie królem wszystkich zwierząt domowych.
Gdy shar pei dorasta, traci wiele ze swych licznych szczenięcych zmarszczek – po prostu dorasta do swej 'za dużej' skóry!
Czy to prawda, że...
... cena szczenięcia zależy od tego, jak bardzo jest ono pomarszczone?
Prawda, bo płaci się przecież za oryginalność...
... sierść shar peia podnosi się, gdy go głaskać?
Jeśli drapać psa o jego niezliczonych zmarszczkach, to potrafią się one na chwilę rozprostować. Sama sierść jest twarda jak szczecina dzika.
... zagryza kury i owce?
W żadnym wypadku, shar pei jest psem łagodnym (z wyjątkiem sporów z innymi psami) i nie skłonnym do zabójstw.
mi się te faudki podobają
są fafniutkie |
|